Svakom je Bog dao neki talenat. Neko ima dar za učenje jezika, neko voli matematiku, nekom idu informacione tehnologije, a meni je dato da budem kreativna žena. Volim da radim svašta, od farbanja, pravljenja ukrasa, da mesim testa, heklam, što bi se reklo – imam zlatne ruke.
Meni najdraži rad rukama je heklanje. Počela sam sa igračkama i amigurumi tehnikom. I išlo mi je i bila sam prezadovoljna svojim radovima, kao i kupci. Onda sam imala jedan dosta težak period u životu kad sam radila, ali nisam prodavala. Zatvorila sam Instagram stranicu i nisam imala kontakt sa kupcima.

Pravila sam igračke za rođendane drugarima svoje dece i svi su bili oduševljeni. Ali meni je falila interakcija sa potencijalnim kupcima. Pojavilo se mnogo žena koje su radile isto to, naravno, svaka na svoj način. Imale su svoje profile na društvenim mrežama, pratioce i moje igračke su pale u zaborav. Nisu bile reklamirane i prisutne na internetu. Tu se priča sa igračkama završava. Pravim ja njih i dalje, ali ne prodajem.
Gledajući slike na Pinterestu, ja sam želela svašta nešto da napravim – i kardigan, i stolnjak, i popkice*, i kape i SVE! Ali – kao i uvek u životu, postoji ono ali, nemoguće je raditi sve i imati kupce. Mislim, možeš, ali ne možeš sve prodavati istim kupcima.

Mora se izabrati idealni kupac.
Šta je to? To je osoba za koju želiš da praviš, kojoj je tvoj proizvod potreban, koja želi da kupi od tebe, jer vidi tvoju energiju.
Takođe, mora se odabrati i niša. To je određena publika kojoj želiš da prodaješ. Nećeš sigurno prodavati heklani stolnjak nekom tinejdžeru. Na primer, ja sada heklam stolnjake, ukrase za jelke, “obuci saksiju” za cveće i popkice* i čarape.
Otvorila sam profil na Instagramu pod nazivom @heklica.art. Namenila sam ga ženama koje žele da svoju kuću pretvore u dom, da ga dekorišu u skladu sa svojim enterijerom, da unesu tu svoju crtu, svoju ličnost u taj stan ili kuću u kome žive. Naišla sam na jako pozitivne utiske, s obzirom da sam skoro otvorila stranicu.

Novac neće doći odmah, ni meni ne pljušte još narudžbine. Sad ćete misliti, a šta se onda praviš pametna?
Iskustvo sa prethodnim profilom me je naučilo dosta toga. Moraš neko vreme biti prisutna da bi se steklo poverenje u tvoj rad. Radi za sebe, fotkaj, postavljaj.
Bitno je da slike budu lepe i kvalitetne. Profil bi trebalo da bude na oko prijatan, primamljiv, skladnih boja, bez prevelikih kontrasta boja. Ja ponekad koristim aplikaciju Canva da bih uredila story ili objavu.
Budi prisutna i bićeš primećena.
Treba dosta strpljenja da bi se na kraju trud isplatio. Poznajem ženu koja je za dva meseca zaradila 100.000 dinara! (852 EUR, op.a.) Da, da! To je više od dva minimalca za koji mnogi rmbače po ceo dan u nekoj firmi.

Ako voliš da radiš nešto kreativno i lepo to radiš, a volela bi to da unovčiš, pokušaj. Ako imaš stalan posao, decu, ali ipak nađeš slobodnog vremena za svoj hobi, možda je vreme da pokušaš da prodaš. Vez, heklanje, pletenje se opet vraćaju na velika vrata i sve više se ceni i čak i dobro naplati.
Možda ćeš imati dodatni prihod uz platu, a ko zna, možda će ti biti i jedini prihod. Dešava se da žene, kada vide da mogu više da zarade svoji ručnim radom, ostavljaju svoje poslove i onda im je taj ručni rad jedini izvor prihoda. Čak i firme otvaraju! Pogledajte profile tih žena koje poznajem: @vezionarka, @iglacka… Ima ih još, ali one su moja inspiracija. Kad porastem, želim da budem kao one! 😊
Vezana tema: Živjeti od kreativnosti – mitovi i stvarnost (video)
* Popkice = heklane cipelice ili papučice za bebe