Prije nego što ti pružim koji savjet i ogolim svoju priču o pisanju i objavljivanju knjige, želim da znaš jednu (meni) bitnu činjenicu.
Trebaš voljeti pisanje, trebaš voljeti čitanje i trebaš imati puno strpljenja prema sebi.
Za napisati knjigu ti je potrebno imati kemijsku olovku, papir, mobitel/računalo, maštu i životno iskustvo (koje, budimo iskreni, svi imamo). Prvi korak je odrađen ako si osoba koja je spremna pružiti priliku sebi, a što je još važnije, ako nemaš namjeru odustati i posjeduješ ustrajnost.
Osobno sam znala za pripremu izdvojiti sate za skice, umne mape i stotine natuknica o tome što, gdje, kada i kako.

Na tebi je, ako već imaš temu, to da tu temu razradiš na manje dijelove koji će ti kasnije biti viđeni kroz poglavlja. Ako nemaš temu, to je prvo što moraš osmisliti. (Pročitaj kako nastaju kreativne ideje.)
Krenuti pisati bez ideje meni nije imalo smisla, ali nikad se ne zna. Sljedeći korak ti mogu biti likovi. Detaljno razradi njihov karakter, osobnost koju imaju, izgled (ukoliko ih želiš i fizički opisati) te sve ostalo što ima veze s njima.
Tvoja mašta, ti ih stvaraš i nadam se da ćeš osjetiti ljubav prema njima.
Ja sam ih znala jedva podnositi pa ih, po kratkom postupku, usmrtim i uklonim iz svog romana. Pisac si, možeš sve što zamisliš. Zanimljivo zvuči, zar ne? Zanimljivo i je.
Pisci su veliki kreatori koji stvaraju živote i prekidaju ih kada god to požele. Sljedeći korak neka bude baš to pisanje i stvaranje.
Uzmi kemijsku olovku i papir. Piši.
Nije bitno odakle krećeš. Piši.
Može to biti i samo mali dio knjige koji ćeš smjestiti na kraj, u sredinu ili bilo gdje drugdje. Stvaranje tog malog dijela velik je korak prema naprijed. Ja osobno napišem jednu rečenicu koju, nakon toga, sastavim u jedan odlomak, a odlomak svrstam u jedan dio knjige. Čak i ako tu rečenicu ne smjestim nigdje, znam da sam dan započela pisanjem, ali i to da ću s tim nastaviti.
Napiši bilo što, bilo koji osjećaj, bilo koju misao.
Naravno, ukoliko želiš pisati odmah preko mobitela ili računala, slobodno. Ja i dalje njegujem papir jer mi je lakše prelistati sve natuknice pa završene dijelove prepisati redom u Word.
Dalje, odabir mjesta gdje ćeš pisati ti može puno pomoći. Za primjer, osobno pišem u mirnim lokalima svog grada koji imaju glazbu po mom ukusu. Ponesem bilježnicu, laptop, nekoliko kemijski, koji marker i uživam uz topli ili hladni napitak, ovisno o raspoloženju.
Bitno je ne žuriti se jer ćeš tako stići do kraja i pasti na guzicu od razočarenja.

Vrijeme je tvoj najbolji prijatelj.
Dalje. Piši čak i onda kada nemaš ideja, kada ne znaš o čemu pisati i kada ti je inspiracija ravna nuli. Vjeruj mi, kada prespavaš noć i ujutro pročitaš te riječi, nešto će ti se i svidjeti.
Pisanje trebaš živjeti, voljeti, željeti.
Prati tih nekoliko koraka i knjiga će ti biti pri kraju, a pri kraju je tek kada ju pročitaš i prepraviš, od početka do kraja.
Tada slijedi pronalazak lektora, urednika, slijedi korektura, grafički dizajn, ilustracije (ukoliko su ti potrebne). Znam da mnoge muče financije prilikom objave knjige, a kako imam te informacije, prenijet ću ih na tebe.
Za lekturu, uredništvo i korekturu vjerujem da je potrebno do pet tisuća kuna, ali to sve ovisi o broju stranica napisane knjige i sličnih detalja koji variraju i od osobe do osobe, odnosno od lektora do lektora i ostatka tima.
O tome je najbolje porazgovarati osobno sa ljudima koji će, skupa s tobom, privesti sve kraju. Pravi tim će te savjetovati, predložit će ti cijenu, ali i ostaviti krajnji dojam napisanoga. Dok je knjiga na konačnom uređivanju, rukopis možeš poslati nekome od objektivnih prijatelja koji će ti javiti pohvale i konstruktivne kritike. O tome tko će ti lektorirati napisano možeš odlučiti ti osobno, a ljude koji su ti potrebni možeš pronaći ili na internetu ili na koricama novijih knjiga. U svakoj knjizi su upisani oni koji su knjigu „brusili“ poput dijamanta.
Kada ti uređen i lektoriran tekst pokuca na vrata potrebno je doći do ISBN i CIP brojeva koje možeš dobiti putem interneta.
Tada se pripremi na svaku moguću reakciju čitatelja.
Pripremi se bar onoliko koliko možeš jer su ukusi u potpunosti različiti i bez obzira na to što se o ukusima ne raspravlja, svatko ima svoje mišljenje i većina će ga iznijeti. Na tebi je ono što, nakon pohvala i kritika, slijedi. Prihvati činjenicu da se ni pojedina godišnja doba mnogima ne sviđaju, a svako godišnje doba ima svoju ljepotu, svoju čar i svoj smisao.
To je to? Ili ne?
Ne, nije to to. Slijedi onaj malo teži dio (ili ga samo ja smatram težim dijelom). Kada tvoja knjiga postane gotovo djelo, djelo koje je spremno za tisak i objavu – na tebi je da odlučiš što dalje.
Ukoliko želiš imati izdavačku kuću kraj svog imena, pošalji svoju knjigu u elektronskom obliku svakom mogućem izdavaču. Problem kod izdavača je takav da često imaju raspored koji je ispunjen godinu dana unaprijed. Odbit će te mnogi i to ne znači da je tvoje pisanje bilo uzaludno i da trebaš odustati.
Ohrabri se, postoji i druga opcija.
Druga opcija je objavljivanje knjige u vlastitoj nakladi. Što znači takvo objavljivanje knjige? Takvo objavljivanje knjige te stavlja u poziciju da baš ti odlučuješ gdje ćeš, kada i kako reklamirati svoju knjigu. Ti odlučuješ o promocijama i apsolutno svemu što ti padne na pamet.
Neću reći da si tada osoba koja je prepuštena sama sebi, ali uglavnom svu reklamu, organizaciju oko iste i privlačenje publike – preuzimaš baš ti.
Nemoj se ubiti sa očekivanjima, idi laganim koracima prema naprijed i sve će biti dobro. Ako pronađeš dva čitatelja, dvije duše koje će upiti tvoj rad u svoj um – to je tvoja divna publika i budi sretna s njom.
Doći će, neko vrijeme nakon iščekivanja, trenutak kada ćeš u rukama držati svoju tiskanu knjigu.
Trenutak kada ćeš pogledati u svoje korice i zahvaliti sebi što nisi netko tko se u startu predao i što jesi netko tko je pokazao svoju ustrajnost stavljajući fokus na svoje snove. Piši da dođeš do tog osjećaja, do suza radosnica i kože ispunjene trncima.

Knjigu, nakon svega toga, moraš o svom trošku poslati Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu te matičnoj knjižnici na području svoje županije.
Potrudi se napisati što originalniji tekst o tome što obuhvaća radnja knjige (bez da otkriješ previše) kako bi knjiga privukla još jedan broj ljudi.
Reklama knjige ti znači puno za njenu daljnju prodaju. Budi ono što jesi, pusti maštu van iz svoga bića i piši. Piši o svemu o čemu želiš čitati.
Za kraj, želim ti da uživaš u djelu koje je nastalo iz tvog pera jer, vjeruj mi, kad tad će netko otkriti tvoju upornost, talent i priču koja stoji iza tvog imena.
Piši da dođeš do tog osjećaja ponosa, osjećaja sreće i olakšanja.