Crtanje mandala je izuzetno opuštajuća tehnika, a uz to je vrlo jednostavna i ne zahtjeva nikakav poseban talent. U ovoj besplatnoj video-radionici naučit ćeš kako nacrtati vlastite mandale. Možeš za to koristiti našu besplatnu mrežu koja će ti olakšati crtanje.
Preuzmi besplatnu mrežu
- PDF mandala mreža A4 – za ispis na printeru
- PNG mandala mreža 21×21 cm – za crtanje na tabletu

Ako želiš podijeliti ovu mrežu s drugima, uputi ih na ovaj članak. Nije dozvoljeno objavljivanje ovih materijala na drugim web stranicama bez dozvole autorice.
Zašto crtati mandale?
Riječ mandala na sanskrtu znači krug. U različitim duhovnim tradicijama mandale se koriste za usmjeravanje pozornosti (mindfulness), kao alat za dobivanje odgovora iz duhovnih izvora, za posvećivanje prostora prije rituala te kao pomoć u meditaciji i indukciji transa. (Wikipedia)
Na zapadu je interes za mandale obnovio Carl Gustav Jung koji je smatrao da spontani crteži krugova koje je crtao svako jutro odražavaju njegovo psihičko stanje. Ovu je metodu koristio za dijagnostiku u svom radu s pacijentima.
Danas se crtanje mandala koristi za opuštanje od stresa i vježbanje fokusa. U new age krugovima smatra se da se crtanjem mandala postižu viša duhovna stanja. U članku Crtkanje: jednostavna tehnika za bolje pamćenje i raspoloženje opisala sam dobrobiti crtanja jednostavnih motiva i uzoraka:
Više istraživanja pokazalo je da crtkanje i bojanje snižavaju intenzitet negativnih emocija, zato i ne čudi trend “anti-stres bojanki” koje su se u posljednjih nekoliko godina pojavile na tržištu. Osim toga, svakodnevna kreativna aktivnost ima još izraženiji pozitivan utjecaj.
Idealna tehnika crtanja za početnike
Svaki pojedinačni potez tako je jednostavan da ga i potpuni početnici mogu s lakoćom nacrtati, ali finalna mandala izgleda kompleksno i očaravajuće, što nam pruža osjećaj postignuća. Prijatelji i obitelj su često iznenađeni kad im pokažemo rezultat: “To si ti nacrtala?”
Bez obzira koliko iskustva imaš s crtanjem, vjerujem da ćeš iznenaditi samu sebe.
Koje materijale koristiti za crtanje mandala?
Papir
Običan papir za printanje će poslužiti, no to ovisi želiš li kasnije mandalu obojiti i koju tehniku za to želiš koristiti. Za bojice je uredski papir prihvatljiv, no za flomastere bi trebao biti malo deblji. Papiri za printanje od 160 grama bez problema mogu proći kroz svaki uredski printer, a pružit će veći užitak bojenja od običnog papira (koji ima 80 grama).
Ako želiš da točkice mreže budu svjetlije, u postavkama printanja odaberi opciju kvalitete “Draft” i tada će printer koristiti manje tinte.
Mandale možeš crtati i u svoj vizualni dnevnik. Postoje bilježnice s kvadratnom mrežom ili točkicama, što ti može olakšati crtanje simetričnih oblika. No lijepe su i potpuno organske, nepravilne mandale.
Pisaljka
Za crtanje mandala najbolji su tanki vodootporni flomasteri zato što se linije neće razmazati ako preko njih budeš prelazila dlanom. Mandale nacrtane vodootpornom tintom također su pogodne za sve tehnike bojenja, a i lakše ih je fotografirati i skenirati zbog jakog kontrasta.

Tanki flomasteri debljine od 0.3 mm do 1 mm mogu se kupiti u svim boljim papirnicama. Ako su vodootporni, na njima će pisati “waterproof” (kod nas su dostupne marke Uni, Sakura i Faber-Castell). Neki tanki flomasteri nisu vodootporni, no to neće biti problem, osim ako namjeravaš koristiti vodene ili vodotopive boje preko crteža.
Ja mandale najčešće crtam brush penom, pisaljkom sličnom nalivperu čiji je vrh sintetički kist. Proizvodi se u Japanu i može se naručiti putem interneta s raznih online dućana. Volim brush pen jer daje varijabilnu liniju koja čini crtež zanimljivijim. No za potrebe ove radionice koristit ću tanki flomaster.

Flomaster ne mora biti crne boje. Stabilo i Staedtler proizvode tanke flomastere u brojnim nijansama. No ako odabereš svijetlu boju za svoju mandalu, crne točkice mreže će se možda vidjeti.
Za svijetle detalje na crnoj podlozi ili ispravljanje sitnih greškica možeš koristiti bijelu gel kemijsku. Dostupne su u nekoliko debljina.

Digitalno crtanje na tabletu
Mnogi kreativci su svoje bilježnice i bojice zamijenili tabletima. Popularni uređaji iPad, Galaxy Tab i Wacom te aplikacije kao što su Sketchbook Pro i Procreate pogodni su za crtanje i bojenje mandala.
U nekim aplikacijama postoji opcija zrakaste simetrije, što znači da se svaki nacrtani potez automatski ponavlja. Na taj način nastaju savršeno simetrične mandale. Meni se ova tehnika baš ne sviđa jer se tako prebrzo ispuni površina slike pa izostaje opuštajući efekt kao kod ručnog ponavljanja poteza.

Ostale tehnike
Mandala može biti bilo koja zrakasto simetrična kompozicija, nalik kompasu. Možemo je napraviti od kamenčića, lišća, slatkiša, grahorica, kristala i brojnih drugih stvari koje nas okružuju. Također se može izraditi od kolaž-papira ili izrezaka iz časopisa. Tradicionalna čipka također je jedan oblik mandale.

U članku Crtkanje: jednostavna tehnika za bolje pamćenje i raspoloženje navedene su brojne druge kreativne tehnike koje se također mogu koristiti za crtanje mandala.
Kako nacrtati mandalu
Ako želiš koristiti mrežu, isprintaj je na papiru (ili otvori PNG datoteku u aplikaciji na tabletu). Korištenje mreže nije nužno, no ona pomaže da crtež izgleda simetrično. Možeš umjesto ove mreže olovkom nacrtati par linija koje se šire iz centra papira te nekoliko koncentričnih kružnica šestarom.
Mandalu započinjemo crtati iz centra. U samom centru možeš nacrtati krug, zvijedu, spiralu, kotač, cvijet ili neki drugi pravilan geometrijski oblik.

Zatim oko oblika u centru crtamo prvi ponavljajući uzorak. Najteži dio je odlučiti koji će biti prvi potez, no kad ga napraviš dalje samo treba isti potez ponoviti određeni broj puta u krug. Moja mreža bazirana je na broju 4 pa svaki potez ponavljamo 4, 8, 16, 32 ili 64 puta.

Potezi mogu biti izvedeni punom linijom, istočkani ili iscrtkani. Oblik poteza može biti ravan (kao šiljci) ili zaobljen.

Prazne prostore među linijama možeš ispuniti na razne načine:
- Ispuniti ih crnom (ili nekom drugom) bojom
- Ispuniti ih sitnim točkicama (poentilizam)
- Nacrtati zrake koji se šire iznutra prema van
- U središtu nacrtati kružić, romb ili zvijezdicu

Crtež je gotov kada stignemo do ruba papira, no možeš ga završiti i ranije. Pregledaj cijeli crtež i razmisli želiš li neke linije podebljati da se više ističu, ili dodati još dekorativnih detalja kao što su crtice, točkice, vijugice i slično.

Mandalu ne trebaš nacrtati u jednom danu – možeš na njoj raditi kroz više dana u kraćim periodima po 10–15 minuta.
Višak praznog papira po želji možeš odrezati, ili možeš ispuniti papir bojom, uzorkom ili napisati neki tekst. Odabrane mandale možeš uokviriti i njima ukrasiti svoj dom ili ih nekome pokloniti.
Ovako nacrtanu mandalu možeš ostaviti crno-bijelom, ili je obojiti kao bojanku.
Za više savjeta o tome kako bojiti mandale, pročitaj članak Bojanke za opuštanje od stresa za odrasle i djecu gdje sam opisala različite tehnike bojenja. Tamo također možeš preuzeti gotove mandale za bojenje.
Podijeli svoju mandalu s nama
Nadam se da si uživala u ovoj radionici! Ako želiš podijeliti svoju mandalu s drugima, objavi je na Instagramu, Twitteru ili Facebooku i taggaj profil @kreativnaorg
Možeš u svoju objavu dodati i oznaku (hashtag) #kreativnamandala kako bi na jednom mjestu vidjeli uratke svih polaznica radionice.